מהו חוק הפרגולות החדש 2021?

ניווט מהיר

מהו חוק הפרגולות החדש 2021?

חוק הפרגולות או רפורמת הפרגולות זהו תיקון 101 לחוק התכנון והבניה המאפשר לא מעט הקלות או פטור למי שרוצה להוסיף בחצר פרגולה, סככת כניסה, סככת חניה וכו'.

להלן עיקרי החוק הנוגעים בדבר:

מבנה מחומרים קלים, ללא קירות שתקרתו בנויה חלקית ומהווה משטח הצללה. הרווחים שבין החלקים האטומים בתקרה יחולקו באופן שווה ויהוו לפחות 40% מהתקרה של המצללה (כלומר לא יותר מ- 60% חלקים אטומים לשמים). ז"א לפחות 40% מעבר אור ו-60% הצללה.

 

למעבר לדף מוצרים ⬅ לחץ כאן

רפורמת הפרגולות

עדכון 13/4/20:

תקנה חדשה עומדת להיכנס לתוקף – ניתן יהיה לקרות את הפרגולה בקירוי שקוף. לא מדובר על סגירה מלאה כחדר משום שהתקנה לא קובעת שניתן גם להוסיף קירות.

(בפועל, כל עירייה קובעת האם לפטור את תושביה מתשלום ארנונה בהתקנת סנטף – מכאן שיש מועצות / עיריות שמחייבות וכאלה שלא מחייבות בתשלום ארנונה).

פטור מהיתר בניה לפרגולה ינתן בתנאים הבאים:

 1.  שטחה של המצללה לא יהיה יותר מ- 50 מ"ר או עד 1/4 (הגדול מביניהם) משטח הקרקע/ הגג עליה היא בנויה.
 2. המצללה תוקם רק על גבי הקרקע או על גג המבנה, אלא אם כן, נקבע אחרת בהיתר, בהנחיות המרחביות או בתכנית המתאר (ניתן לבדוק זאת בשעות קבלת קהל בוועדה המקומית לתכנון ובניה).
 3. הפרגולה אינה חייבת להיות צמודה למבנה אך חייבת להיות בתוך קווי הבניין המותרים (אותם ניתן לקבל בועדה המקומית). אם רוצים מעבר לקווי הבניין- ניתן לחרוג עד 40% ממנו (כלומר אם קו הבניין הוא 5 מ' מגבול המגרש בחזית, ניתן לחרוג ולהתקרב עד 3.0 מ מגבול המגרש)- אבל אז יש צורך בהיתר ואין פטור.
 4. יש להודיע לרשות הרישוי על הקמת המצללה בתוך 45 ימים ממועד ביצוע העבודה. יש לצרף אל ההודעה אישור מהנדס קונסטרוקציה על עיגון המצללה ויציבותה.

 

גגון/ סככת כניסה- פטור מהיתר בניה:

 ניתן להקים גגון או סככה (קירוי מלא) בכניסה למבנה, עד 20 מ"ר, ללא צורך בהיתר בניה וללא צורך לדווח לוועדה המקומית לתכנון ובניה.

תנאים לפטור:

 1. גודל- עד 20 מ"ר.
 2. חשוב לדעת כי הגגון הוא ע"ח זכויות הבניה (שטח עיקרי או שירות). לכן, טרם ההקמה, יש לוודא כי קיימות זכויות בנייה בלתי מנוצלות במגרש. בהתאם לתקנות התכנון והבנייה (חישוב שטחים ואחוזי בנייה בתכניות ובהיתרים), תשנ"ב-1992. הפטור אינו פטור מהצורך בזכויות בנייה, אלא מהצורך בהיתר בנייה בלבד.
 3.   הקמת גגון או סוכך המחובר בצידו האחד לפחות אל המבנה ובהתקיים התנאים הבאים:
  א. הגגון או הסוכך יבלטו מקיר המבנה לא יותר משני מטרים.
  ב. יש לבנותו מחומרים קלים בלבד, כגון: גבס, עץ, זכוכית, אלומיניום, פלדה, פולימרים למיניהם, או חומרים דומים אחרים שמשקלם אינו עולה על 50 ק"ג למטר מרובע ברכיב מבני מישורי. זה לא כולל רעפי חרס כבדים.
 4. יש להודיע לרשות הרישוי על הקמת גגון או סוכך ששטחו יותר מ- 20 מ"ר בתוך 45 ימים ממועד ביצוע העבודה. אל ההודעה יש לצרף אישור מהנדס מבנים על עיגון הגגון או הסוכך ויציבותו.

קירוי חניה/ סככת צל:

החוק קובע כי על מנת לזכות בפטור, הקירוי יבוצע מ"אריג" שיגן מהשפעות מזג האוויר.

לצורך העניין, אין מניעה שהאריג ימנע חדירת גשם בנוסף לחדירת שמש, בתנאי שמשקל האריג יהיה לא יותר מ- 3.5 ק"ג למטר מרובע (לצורך העניין- ברזנט). וכן:

1. גובה סככת הצל הוא לא יותר מ- 3 מטרים.
2. המפתח בין העמודים לא יותר מ- 5 מטרים.

 

עדכון 13/4/20תקנה חדשה עומדת להיכנס לתוקף- ניתן יהיה לקרות את הפרגולה בקירוי שקוף. לא מדובר על סגירה מלאה כחדר משום שהתקנה לא קובעת שניתן גם להוסיף קירות.

למעבר לדף מוצרים ⬅ לחץ כאן

מהמאמר הנ"ל הצלחתם ללמוד יותר?

מהו חוק הפרגולות החדש 2021? אם לא, צירפנו לכם את קישורי המקור.

 

קישורים רלוונטיים (הקישורים פעילים רק ממחשב):

הודעה על הקמת פרגולה עד 20 מ"ר

הגשת בקשה לגגון מעל 20 מ"ר.

הגשת בקשה לגגון מעל 20 מ"ר

רפורמת הפרגולות- תיקון 101 

כל הכתוב לעיל משמש כאינדיקציה להבנה כללית בנושא. כל אדם מחוייב לבדוק בעצמו הלכה למעשה את תקנות / חוק העזר במקום מגוריו.

מקור: נלקח מאתר אדריכלות ובניה בישראל  architecture.org.il

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר